2011 års tävlingsserie enbart för dig som kör Honda CRF150R/RB
Honda Xtreme Academy
I fjol startade vissa länder i Europa en motocross-serie för ungdomar mellan 11-15 år och som körde Honda CRF150R/RB. Här hemma i Sverige avverkades 6 deltävlingar, tävlingar som kördes inom samma ramar som U-SM som arrangeras av SVEMOEn tävling i tävlingen (USM)..
I år kommer troligen fler länder att ansluta sig och det siktas då på att få till en Europa final där varje land tar ut sina bästa förare. Mer information kommer vad gäller en ev. Europafinal.
Så här anmäler du dig
Om du vill delta i hela serien eller bara enstaka deltävlingar är upp till dig själv. Helt klart tjänar du poäng på att köra så många deltävlingar som möjligt och får större chans till att bli uttagen till Europafinalen.
För att vara med krävs att du äger en svensksåld Honda CRF150R/RB, att du är mellan 11-15 år och att du anmäler dig genom att klicka på ANMÄLAN på www.Hondamc.com och anmälan till USM anmäler du dig som vanligt på anmalan.nu
Kostnadsfritt
Det kostar inget att anmäla sig, men vill du ha en fräck Honda Xtreme Academy crosströja i fin kvalitet, så betalar du 499 kronor per tröja. Uppge storlek och antal på ANMÄLAN. Ditt startnummer och namn trycks på ryggen. Ny design på 2011 års tröja.
Följande ingår i anmälan
· Du är med om utlottning av fina priser vid varje deltävling.
· Du får ett startkort/medlemskort för 2011 års Honda Xtreme Academy serie.
· Möjlighet att beställa en personlig Honda Xtreme Academy crosströja med ditt startnummer och namn. För tröjan betalar du 499 kronor per styck.
· Du får resultat med poängställning redovisat på vår hemsida www.hondamc.com, på www.racelife.se, via annons i Race samt på Honda Internationella hemsida där du kan läsa allt som handlar om racing www.hondaracing-eu.com . För information om alla Xtreme Academy tävlingar klickar du på länken ”Xtreme Academy” i menyn till vänster i bild på sidan.
· Xtreme Academy erbjuder de svenska serievinnarna en prischeck på 10.000 kr, tvåan 5.000 kr och trean 2.500 kr att bytas mot delar eller tjänster hos den lokala Honda återförsäljaren.
· Diplom delas ut till samtliga deltagare vid finalen.
Tipsa kompisarna
Informera dina tränings- och tävlingskompisar om Hondas Xtreme Academy serie. Se även våra populära träningsläger, Honda MX-Academy som arrangeras på sex olika platser i år.
Anmälan även till SVEMO
Även om du skickar en anmälan till oss om deltagande i Honda Xtreme Academy, så måste du även anmäla dig i vanlig ordning till SVEMO.
Så här ser 2011 års tävlingskalender ut
4-5 juni Varbergs MK
18-19 juni FMCK Borås
23-24 juli Uppsala MK
20-21 aug Hökensås MCK
24-25 sept SMK Hofors
7-9 okt BMK Uddevalla
OBS! Tävlingsdatum och platser kan bli ändrade. Kolla alltid med SVEMO vad som gäller.